Sprawdzian z trenów jana kochanowskiego klasa 7
1. anioł 2. archanioł 3. jego .Test Jan Kochanowski - Fraszki, Jan Kochanowski - Fraszki podręcznika Lektury dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Katalog Katarzyna Gromadzka, 2010-05-10 Łaskarzew Język polski, Sprawdziany i testy Jan Kochanowski - sprawdzian dla uczniów klasy I gimnazjum.Treny : Tren I Tren II Tren III Tren IV Tren V Tren VI Tren VII Tren VIII Tren IX Tren XSłowniczek postaci antycznych z Trenów (0-3.). Utwór zaczyna się apostrofą do smutków, żali, lamentów, łez Heraklitowych (nawiązanie do Heraklita z Efezu .Kompozycja Trenów oparta jest na wprowadzeniu części składowych klasycznego epicedium, które składa się z kilku kolejnych ogniw.. Łucja.. Jaka jest tematyka pieśni Jana Kochanowskiego?. Powodzenia!. W: Opis obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" zgodnie z kryteriami (0-10p.. Agnieszka_Lisiecka 3 lata temu.. Przewoził wg mitologii dusze zmarłych przez Styks: 1.. 3 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Rozwiąż test.. sosnowego.. obrazem sennego widzenia, 13 Ułóż słowa kondolencji ( smutku z powodu straty córki), które skierujesz do J. Kochanowskiego (3pkt) SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z LITERATURY W KL. II .. We fraszce "O Koźle" poeta z Czarnolasu skrytykował: nocne biesiady pijaństwo naśmiewał sie z nazwiska bohatera zwierzęta: 17. śmierć mamy .. 7/8 Mam tren VIII na pamięć, więc muszę umieć, zwłaszcza, że omawiamy właśnie ten temat :) .Co było przyczyną napisania przez Jana Kochanowskiego Trenów?.

Andromeda 3.Wszystko to „rozłożył" Kochanowski na dziewiętnaście trenów.

Skomentuj.. Matka poety z Urszulką na ręku pojawia mu się podczas snu.. Odpowiedź: a Komentarz: Treny to zbiór 19 żałobnych wierszy ułożonych w cykl, które są wyrazem kryzysu światopoglądowego poety.. śmierć syna.. Przynosi powiedzenie:3. sukienkę z firanki 4. sukienkę od chrztu W czym pochowano Urszulkę?. Test sprawdza znajomość z zakresu życia i twórczości poety.. Tren IX i X - to maksymalna rozpacz, nawet bunt przeciw Bogu.. oliwnego.. Kochanowski o tym nie wspomina Wylicz trzy możliwe krainy, w których mogła przebywać Urszulka po śmierci, 1.. Urszula.. Do jakiego drzewka przyrównana zostaje córka Kochanowskiego w Trenie V?. Jak miała na imię druga zmarła córka Jana Kochanowskiego?. Co to jest fraszka?. A teraz wykonaj zadania egzaminacyjne .Na wstępie swojego cyklu "Trenów" Jan Kochanowski zamieścił dedykacje przeznaczona pamięci zmarłej córeczki: "Orszuli Kochanowskiej, wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszelkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła - Jan Kochanowski .15.. Skomentuj.. Udostępnij.. śmierć żony .. W Trenach funkcjonują .Jan Kochanowski napisał "Treny" po śmierci córki Urszulki.. Jan Kochanowski w swoich fraszkach stosuje komizm: sytuacyjny słowny i postaci wszystkie wymienione żadne z wymienionych: 18..

)szkoła podstawowa język polski klasa 7, 8 autor: Karolina Strógarek blog autorki - kliknij Co powinieneś wiedzieć/znać po tej lekcji: 1.

Jan Kochanowski wyraził w "Trenach" swój ból i rozpacz po stracie dziecka.. Biografia Jana Kochanowskiego, najważniejsze wiadomości!. Format PDF, 238,92 KB .Sprawdzian obejmuje najistotniejsze wiadomości dotyczące twórczości Jana z Czarnolasu, które powinny być znane uczniowi kończącemu gimnazjum.. O: Recytacja wybranego trenu (0-6p.). Jaka jest tematyka fraszek Jana Kochanowskiego?. Potem przychodzi uspokojenie a w finale (Tren XIX - Sen) pouczenie.. Ukochana córka Kochanowskiego zmarła nagle, miała dopiero 3,5 roku.. 1. skrzyneczce 2. trumience z brzozy 3. owinięto ją tylko w płótno 4. monologiem rodzica, b.) modlitwą zbolałego ojca, d.). B. jest mniej precyzyjna.. Kto pokazuje Kochanowskiemu zmarłą Urszulę?. :) Zawiera 15 pytań.. Zawiera nieodpowiednie treści?. Drogi uczniu, Zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na slajdzie, klikaj wszystkie ruchome elementy i wykonaj zadania.. Obol Woda tej rzeki wg mitologii powodowała zapomnienie: 1.. Autor opisuje w nim ból i smutek, które zawitały do jego domu wraz ze śmiercią ukochanej córki dwuipółletniej Urszulki.. Antygona 2.. Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Przeglądaj pytania z testu.. rozmową ojca z córką, c.). A. ma bardzo mały zasób słownictwa.. Zygmunta III Wazy.. Apostrofa to: bezpośredni zwrot do .test dotyczący biografii Jana Kochanowskiego..

Współczesna polszczyzna w stosunku do języka, którego Jan Kochanowski używał w swojej twórczości, 1 p. dębowego .„Treny" Jana Kochanowskiego - sprawdzian ..... 1. Podaj definicję trenu.

D. jest bardziej obrazowa.. Pierwsze (I-VIII opisowe) opisują Urszulkę i ojcowski ból.. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.JAN KOCHANOWSKI Treny Treny—notaedytorska Tekst Trenów został tu podany według drugiego wydania, ostatniego opublikowanego za życia poety, które ukazało się w roku w Drukarni Łazarzowe w Krakowie.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Prawdopodobnie nie powstały one od razu.. Tekst przygotowałem zgodnie z kryteriami zawartymi w opracowaniu Zasady wydawania tek-stów staropolskich.. Jak dobrze znasz Treny I, V, VII i VIII Jana Kochanowskiego?. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Nowatorstwo Trenów Jana Kochanowskiego polega na: a. złamaniu zasady decorum b. złamaniu zasady trzech jedności c. to nowatorski gatunek wynaleziony przez samego poetę.. SPRAWDZIAN ZNAJOMOŚCI TWÓRCZOŚCI JANA KOCHANOWSKIEGO - III GSprawdzian: Jan Kochanowski.. Informacje dla nauczyciela: Zagadnienia .D.. słowa włoskie obecne w utworach Jana Kochanowskiego.. Gatunek trenu wywodzi się ze starożytności.a) ulubione podwórko zmarłego dziecka b) las w którym potknęła się córka poety c) obraz pozostałych po zmarłym dziecku ubiorów d) śmierć dziewczynki 8) Bohaterem lirycznym Trenów Jana Kochanowskiego jest a) osoba zmarła b) ojciec zmarłej c) Urszulka d) Urszulka i Jan Kochanowski 9) Ujął ją sen żelazny, twardy, nieprzespany .Plik Jan Kochanowski twórczość sprawdzian.doc na koncie użytkownika monikaxxd34 • folder Testy różne • Data dodania: 19 mar 2011..

Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Treny (gatunek fumeralny) Tren I pełni funkcję wstępu w cyklu 19 trenów Jana Kochanowskiego.

Lete Imię żony Hektora, której lament zamieszczony jest w Iliadzie Homera, brzmi: 1.. Jana III Sobieskiego.. 9.żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa: 16.. Udostępnij.. Opis testu.. Głównym tematem Trenów jest: a. Urszulka Kochanowska i jej życie u boku rodziców, b. kryzys światopoglądowy poety i polemika z ideałami epoki, c. spór o ważne kwestie religijne i społeczne.Klasa: 7: Cykl: Myśli i słowa: Część: Wszystkie : Plik zawiera zadania sprawdzające znajomość „Trenów" Jana Kochanowskiego wraz z poprawnymi odpowiedziami, punktacją i propozycją oceny.. Inne tryby testu.. Co to jest pieśń?. „Treny" Jana Kochanowskiego.. 1 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Utwory zostały wydane w 1580 roku.. śmierć córki .. TRENYImię i nazwisko: Klasa: Nr: Sprawdzian wiadomości Odpowiedz na poniższe pytania.. Tren VII Nieszczęsne ochędóstwo, żałosne ubiory Mojej najmilszej cory, Po co me smutne oczy za sobą ciągniecie?. Quiz w Poczekalni.. Powodzenia!. C. ma inny zasób słownictwa.. Żalu mi przydajecie.Treny Jana Kochanowskiego, jako całość to: a) cykl poetycki, b) zbiór wierszy, c) antologia.. Pobierz materiały: Kartkówka nr 2..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt